TRWAJĄ PRACE NAD BUDOWĄ NOWEJ STRONY!
UWAGA!
Obecnie trwają prace nad budową nowej strony!

Informacje o działalności Klubu można znaleźć ma profilu Facebook - Klub Sezam BSM

Kontakt:

tel. 32 282 25 10 / mail: sezam@bsm.bytom.pl

NOC MUZEÓW W ZAKOPANEM
16-17-18 maja 2014r. przebywaliśmy w zapłakanych, deszczowych górach. Pogoda absolutnie nie nastrajała do wyjazdów, jednakże wszystko przebiegło cudownie!
Z powodu opadów na Zakopiance jak nigdy nie było tłoku, jazda przebiegła szybko bez korków.
Po dwóch godziny jazdy zobaczylismy pierwsze promienie słońca, które powitaliśmy z radością.
Dojechaliśmy szczęśliwie na miejsce, do Ośrodka Wypoczynkowego "Jaskółka " w centrum Zakopanego. Deszcz nie przeszkodził nam w spacerze  i zwiedzaniu Zakopanego i odwiedzenia jednej z najsłynniejszych nekropolii polskich - Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku ..zabytkowego Cmentarza. Malowniczo położony na początku zakopiańskiej starówki - ulicy Kościeliskiej, opodalStarego Kościoła parafialnego,  

                                                

Wieczorem odbyła się cudowna zabawa, w trakcie której do tańca przygrywał nam zespół ze Słowacji a dokładnie z Tvardosina.Zespół, który nie po raz pierwszy umilał nam czas.
Najbardziej wytrwali  tancerze zaszli z parkietu grubo po godz. 24,00
Ranek powitał nas wiosennym deszczem i tym razem również nie był przedszkodą w zwiedzaniu : Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz Kaplicy na Jaszczurówce, Kaplica Najświętszego Serca Jezusa – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Toporowej Cyrhli. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a poświęcono w 1907.
Mistyczne miejsca i ciekawe opowieści o nich pomogły nam zapomnieć o ciągle padającym deszczu.
Po południu udaliśmy się do Aqua Parku. Pływalnie, basen z wodą termalną, Świat saun, zjeżdżalnie i wiele atrakcji czekało na nas.
Po powrocie celebrowaliśmy kolację przy wspólnie nakrytym stole.

Kolejny wieczór spędziliśmy na grach i zabawach towarzystkich, pląsach, działaniach integracyjnych, wspólnych śpiewach przy wtórze gitary oraz wykonywaliśmy ćwiczenia poprawiające naszą kondycję psychofizyczną. :) Zaliczyliśmy porządną dawkę terapii śmiechem.
Pomimo tego, że się świetnie bawiliśmy, musięliśmy tę zabawę skończyć ponieważ nasz plan zakładał udział w NOCY MUZEÓW.

Około godz, 21,00 wyruszyliśmy  z miasto.

Udało nam się zwiedzić dwie wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki: 

1.Ewy Bilan-Stoch urodzonej w niedzielę 1985 roku w Zakopanem

Artystka fotografka

  

Projekt artystyczny „Akta Sztuki” składa się z osiemnastu fotografii aktu męskiego.

 

„Akta” to akty, portrety pamięciowe gladiatorów zimy, powstałe z fantazji i chęci ukazania ich drugiej twarzy, którą  znalazłam… na plecach. Przy odpowiednim ułożeniu mięśni i modelowaniu ich struktury światłem, odkryłam nowe oblicza znanych mi mężczyzn. Kartotekę tworzyłam przez rok, patrząc jak nabiera mocy. Zawiera akta siedmiu wspaniałych reprezentantów Polski w skokach narciarskich.

Sztuki to wariacje na temat formy ludzkiego ciała, nie zawsze osiągalnej. Modele potrafili jednak pójść za moją wyobraźnią i przemienili się w monumentalne rzeźby i abstrakcyjne Tretory – a to prawdziwa sztuka. Tajemnicze i oszałamiające wizje z głowy przed oczy pomogli mi przenieść:

Dawid, Stefan, Krzysztof, Jan, Łukasz i Kamil

"Zdjęcia, które zostały wykonane naszym skoczkom narciarskim pokazują obszar dotąd nieznany nawet dla osób bezpośrednio związanych z tą dyscypliną sportu. Okazuje się, że ciała zawodników mają również wymiar artystyczny. Nie zdawałem sobie sprawy jak piękna i wyrazista jest rzeźba mięśni naszych gladiatorów przestworzy. Jak inaczej nazwać ludzi latających na nartach i osiągających odległości przekraczające 200 metrów w czasie 7-8 sekund przy prędkości lotu przekraczającej 130 km/godz. Inna plastyka postrzegania, ciekawa kompozycja ujęć zdjęciowych, gra świateł i cieniem odkryta rzeźba mięśni ciał sportowców nadaje tej pracy dużo piękna, ale zaskakująco pokazuje również, które partie mięśniowe mają szczególne znaczenie w osiągnięciu mistrzostwa sportowego i ile pracy trzeba włożyć w trening, ażeby ten efekt osiągnąć. Skoczek narciarski postrzegany dotąd jako osoba wątłą i szczupła, bo tego wymaga specyfika aerodynamiczna tego sportu, jawił się w zupełnie innym świetle.

Gratuluję Ewie Bilan-Stoch pomysłu i odkrycia innego, artystycznego wymiaru związanego ze skoczkami narciarskimi."

                                                                                                           Apoloniusz Tajner

                                                                         Prezes Polskiego Związku Narciarskiego

                                                                                         Szef Polskiej Misji Olimpijskiej2. Thomas Kellner KONTAKT

Wystawa fotografii niemieckiego artysty.
Jego akcje fotograficzne, poczynając od rzymskiego Koloseum i wieży Eiffela po Times Square i most Golden Gate, są świeżym spojrzeniem na fotografię otworkową.

 Po kolejne doznania szybko przemieściliśmy się do 

Gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, który jest cennym zabytekiem architektury w stylu zakopiańskim, zbudowanym w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny). 

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego zwiedziliśmy wystawy stałe:

ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala.
Następnie szybkim krokiem przemieściliśmy się do Galerii Władysława  Hasiora, która jest autorską galerią prac artysty. 
"Dzieła Władysława Hasiora są uniwersalne. Są także bardzo polskie. Związane z Podhalem - z jego kulturą, wiarą, historią, przyrodą, z tym, co decyduje o pracy, określa rytm życia, co należy do tradycji i współczesności tego terenu - mają znaczenie powszechne. Nie jest ono elementem dodatkowym, występującym obok innych, lokalnych wartości. Przeciwnie. Wszystko, co Hasior robi, zawiera cechy ogólne". Zacytowane tutaj słowa Mariusza Hermansdorfera ze wstępu do katalogu wystawy artysty wydają się trafną syntezą jego twórczości. Władysław Hasior zmarł w Zakopanem 14 lipca 1999 roku. Galeria za życia artysty była miejscem prowadzonych przez niego spotkań ze sztuką. W części przeznaczonej na wystawy czasowe stale byli obecni współcześni artyści - malarze, rzeźbiarze, fotograficy, prezentujący swoje prace.

 
Do naszej "Jaskółki" dotarliśmy na nocleg godzinę po północy.

Promienia słońca wdzierające się do pokoi zbudziły nas w niedzielny ranek.
Kolejny spacer tym razem po słoneczny Zakopanem, cudowna panorama Tatr i wyjazd Szaflarów i kąpiel w Termalnych basenach.Cudownie świecace słońce pozwoliły nam zażyć nie tylko kąpieli wodnej ale również kąpieli słonecznej .

Aż trudno uwieżyć, że to wszystko działo się w jeden, deszczowy weekend maja:)
Dziękujęmy wszystkim uczestnikom wycieczki za cudowną atmosforę i dużą dozę humoru i pogodę ducha.Zapraszamy na kolejne wycieczki.


Galeria zdjęć
POLECAMY